piątek, 30 maja 2014

Slackline - ciekawy sposób na aktywność fizyczną

Slackline to sport dla tych, którzy lubią pokonywać swoje słabości. Polega on na chodzeniu po taśmie (szerokości 25-30 mm) zawieszonej pomiędzy dwoma punktami (np. drzewami lub skałami). Za ojców tej dyscypliny sportowej uznaje się, mieszkających w Kalifornii w dolinie Yosemite, Adama Grosowsky'iego i Jeffa Ellingtona, którzy w latach 80. XX wieku próbowali chodzić po łańcuchach otaczających parking. Z czasem łańcuchy zastąpiono linami wspinaczkowymi, a następnie taśmami. Niedługo potem slackline zyskał wielu zwolenników.
Na samym początku trzeba opanować chodzenie po linie, zawieszonej na wysokości bioder – taśma ta powinna mieć długość 7-10 metrów. I choć może się to wydawać łatwe wcale takie nie jest. Potrzeba wielu prób, aby opanować tą sztukę. Jednakże, gdy będziemy mogli już utrzymać równowagę, a przemieszczanie się na taśmie nie sprawi nam kłopotu, możemy zacząć uczyć się różnych wariantów tej dyscypliny.
1


Wyróżniamy następujące typy slackline’u:
Trickline – polega on na wykonywaniu różnych akrobacji i trików na taśmie o długości od kilku do kilkunastu metrów, zawieszonej na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Jest to najbardziej popularna forma uprawiania slackline’u, gdyż nie wymaga dużego obszaru, a sztuczek do opanowania jest mega dużo.
Longline – charakteryzuje się taśmą o długości od kilkudziesięciu do nawet 150 metrów, które są zawieszone na wysokości około metra. Zadaniem slackera jest pokonanie jak największej odległości.
Highline – jest to już forma zaawansowana slackline’u, gdyż taśmy zawieszane są na dużych wysokościach (najczęściej pomiędzy skałami); sportowcy używają asekuracji i muszą mieć wcześniejsze przygotowanie alpinistyczne.

W Polsce dyscyplina ta stała się popularna od 2006 roku, kiedy odbyły się pierwsze zawody Slackline Master 2006. Jest to ciekawy i przyciągający sport, który może uprawiać tak naprawdę każdy z nas:) bo nie wymaga on dużego nakładu finansowego, a do tego może być także sportem rodzinnym, pozwalającym nam spędzić wspólnie czas z dziećmi. A poziom trudności zależy tylko i wyłącznie od nas.


2


3


Jeszcze na koniec rzut okiem na prawdziwych mistrzów w tej dziedzinie. Otóż 14.07.2007 Jan Gałek jako pierwszy Polak przeszedł najsłynniejszy highline świata tj. L.A.S. w Yosemite. Damian Cooksey ustanowił pierwszy rekord świata w longline – przeszedł 123,5 metra.


autor:
Monika Flis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Viva! Katowice

Otwarte Klatki

Fundacja Viva!

Stop Testom

NoTest

Antyfutro

Animalia.pl Komiks o Totku i Sesku